Pomáhejme uprchlým Ukrajincům. I oni budou potřebovat zdravotní péči - aktualizace článku k 2.7.2022

Vaším nejčastějším dotazem je, jak bude péče AS u nás o Ukrajince hrazena. Proto odpověď na tuto otázku předsouváme před ostatní informace a materály níže:

Ukrajinci, kteří u nás zůstanou, dostanou tzv. vízum strpění. To platí 1 rok od data vydání, přičemž dává Ukrajincům stejné postavení (práva i povinnosti včetně zdravotního pojištění) jako českým občanům.

Ukrajinci s vízem jsou tedy pro nás stejnými pojištěnci jako kterýkoli jiný občan ČR.

 

V Parlamentu ČR je t.č. zrychleně projednáván zákon, podle něhož bude mít poskytovatel zdravotní péče právo na úhradu své péče o Ukrajince až 30 dnů předtím, než dotyčný Ukrajinec toto vizum dostane.

Musíme ale počítat i s tím, že někteří Ukrajinci budou naší zemí jen projíždět a o vízum nepožádají. Péče o ně nebude zdravotními pojišťovnami proplácena.

Pokud tedy nepůjde o akutní a neodkladnou péči a Vy se rozhodnete ji neposkytnout zadarmo, resp. budete chtít mít jistotu, že bude  uhrazena zdravotní pojišťovnou, doporučuje MZ, abychom od Ukrajinců žádali, aby nejdříve měli příslušné vízum (a s tím spojené zdravotní pojištění) a teprve pak začali zdravotní péči čerpat.

 

 

Na webových stránkách MZČR byl k 1.7.2022 akualizován manuál pro poskytovatele:

https://www.mzcr.cz/manual-pro-poskytovatele-zdravotnich-sluzeb 

 

A také informace pro občany Ukrajiny, jakým způsobem postupovat při potřebě zdravotní péče:

https://www.mzcr.cz/zakladni-informace-pro-obcany-ukrajiny-v-oblasti-poskytovani-zdravotnich-sluzeb/

Naleznete tam  i informace k pomoci na Ukrajině: 

https://www.mzcr.cz/category/ukrajina/ 

A také  komunikační karty v oblasti poskytování zdravotní péče

Infoleták s telefonním číslem, na něž se mohou Ukrajinci obrátit s žádostí o pomoc:

/files/files_editor_uploads/letak_pro_ukrajince_infolinka.png

Webová stránka společnosti IQVIA pro bezplatné hledání našich analog pro ukrajinské léky:

ukrainemedlist.solutions.iqvia.com

 

 

Informaci k péči o Ukrajince v ČR vydala i VZP

/files/files_editor_uploads/vzp_nformace_pro_pzs_ukrajina_9_3_22.pdf

Bližší údaje najdete také na webu VZP - jejich aktualizace k 22.4.2022: 

https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/informace-pro-poskytovatele-zdravotnich-sluzeb-poskytujicich-peci-osobam-ktere-uprchly-z-uzemi-ukrajiny

 

 Informace ZP Škoda k pomoci Ukrajincům  najdete na odkazu: 

 https://www.zpskoda.cz/pro-zdravotniky/organizacni-opatreni-zamestnanecke-pojistovny-skoda

 

 

Dopis ministra zdravotnictví zdravotníkům ze dne 28.2.2022:

 

Vážení kolegové,

dovolte mi obrátit se na vás v této těžké době. Ukrajina v posledních dnech čelí nelegální ruské invazi a statisíce Ukrajinců, zejména žen a dětí, utíkají do států EU včetně Česka, zatímco jejich muži bojují v ulicích ukrajinských měst proti invazní armádě Ruské federace.

Vím, že mnozí z vás chtějí pomáhat, jak můžou a rádi by například vyjeli k hranicím Ukrajiny, a i mě jako lékaře to táhne na Ukrajinu, když vidím útoky na civilisty, nemocnice a další nevojenské cíle, na které ruská armáda bezohledně útočí. Naším úkolem je ale momentálně zůstat v českých ordinacích a nemocnicích, a připravovat se na vlnu ukrajinských uprchlíků, která do naší země již brzy dorazí. Bude na nás, abychom jim byli schopni poskytnout veškerou zdravotnickou péči, kterou budou potřebovat. Vzpomeňme prosím i na naše kolegy zdravotníky ukrajinské národnosti, kteří se vrátili do vlasti, aby bránili svoji zemi a poskytovali péči zraněným přímo na Ukrajině.

Neskutečně si vážím Vašeho nasazení a připravenosti, kterou jste v posledních letech předváděli a žádám Vás, abychom spolu vytrvali i v následujících dnech, týdnech a měsících. Čeká nás spousta práce, kdy mnoho z nás bude čelit novým a nezvyklým situacím a já bych vás rád požádal o pomoc v takové době. Za ministerstvo zdravotnictví slibuji, že udělám vše proto, abychom to společně zvládli.

Děkuji a přeji vše dobré!

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví