Údajný zákaz očkování zdravotníků mimo COVID jednotky

Dopis ministru zdravotnictví z 9.1.2021:

Vážený pane ministře,

píši Vám na základě mediální zprávy, která zazněla včera v TV Prima a následně byla přetištěna v mnoha dalšími médii, podle níž jste údajně  zastavil očkování všech (tj. i zdravotníků), kdo nepracuje přímo na COVID jednotkách.

Pokud je to pravda, naléhavě Vás tímto žádám, abyste své rozhodnutí v zájmu udržení stability českého zdravotnictví vzal zpět a nechal dál běžet očkování i ostatních skupin zdravotníků.

Zejména mi, samozřejmě, záleží na ambulantních specialistech, které zastupuji. Žádost ale jistě platí pro všechny ostatní ambulantní obory.

 

Dovoluji si Vás informovat, že v posledním cca měsíci stoupá podíl pacientů, kteří přicházejí do našich ambulancí s potížemi souvisejícími s onemocněním COVID 19.

A to na začátku onemocnění, kdy ještě není stanovena diagnóza, v jeho průběhu při komplikacích, které ale ještě nevyžadují hospitalizaci, a pak i v rámci pozdější doby při přetrvávajících potížích.

Tato situace trvá od jara 2020, ale v současné době je těchto lidí čím dál tím více.

 

Síť ambulantních specialistů spolu s praktickými lékaři od jara 2020 zajišťuje i to, aby bylo v maximální míře postaráno i o ostatní skupiny pacientů.

Aby nedošlo k jejich koncentraci v nemocničních čekárnách s vyšším rizikem jejich nákazy  COVIDem 19.

 

Rada Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) schválila 7.1.2021 výzvu všem ambulantním specialistům, aby se zapojili do očkování občanů ČR proti koronaviru.

V současné době připravujeme její zveřejnění.

 

Jistě se mnou budete souhlasit, že všechny výše popsané činnosti nutně vyžadují chráněný personál, tj. co nejdříve naočkované zdravotníky.

Jinak tyto úkoly přestanou moci plnit a je jisté, že do očkování např. v očkovacích centrech s vysokou koncentrací lidí nepůjdou, tj. připravovanou výzvu by nemělo smysl vůbec vydávat.

Rada SAS rozhodně nebude chtít být  spoluviníkem dalšího nárůstu už tak velké nemocnosti ambulantních specialistů.

 

Vaše rozhodnutí o zastavení očkování se tedy stane příčinou toho, proč se celý očkovací proces v ČR pozastaví se všemi negativními důsledky na nemocnost a smrtnost občanů ČR

 

Tedy žádám Vás ještě jednou, abyste obnovil očkování všech zdravotníků. I těch, kteří pracují v ambulancích.

 

Zároveň Vás žádám, abyste vzal v úvahu vše výše popsané a zohlednil to ve svých mediálních vyjádřeních směrem k ambulantním specialistům.

Zejména pokud budete hodnotit jejich časové možnosti pro práci mimo ambulance.

Rozsah naší péče o pacienty je opravdu velký.

 

Věřím, že výše uvedené argumenty uznáte, tj. předem děkuji za kladné vyřízení.

 

Bude-li třeba tento problém projednat osobně, jsme k tomu připraveni

 

MUDr. Zorjan Jojko, předseda SAS ČR

 

 

Odpověď ministra zdravotnictví ze stejného dne:

Vážený pane předsedo,

Informace, kterou poskytla televize Prima není pravdivá Dokonce bych spekulovat o tom, že je lživá. Ptali se našeho tiskového, ti to dementovali a oni to přesto odvysílali! Zdrojem prý byla informace z UVN.

 

V  současné době probíhá připominkové řízení k metodice očkování. Je tam zmíněno, že absolutní prioritu mají senioři v domovech a senioři nad 80 let a zdravotníci. V původním textu je napsáno, že zejména ti, kteří jsou v přímém kontaktu s COVID +. To jsou nicméně v současné době všichni zdravotníci, navic s ohledem na nedostatek personálu nelze určit, kdo bude muset zítra na covid oddělení. PL a AS se navíc budou podílet na očkování a podílí se na testech, jsou tedy v první linii rovněž a jsou/budou v bezprostředním styku s COVID + pacienty.

 

V rámci připomínek bude toto zapracováno a v pondělí představeno radě vlády pro zdravotní risika. Já dnes kvuli tomu jdu i do živého vstupu televizí. Byla podána informace i na twitteru ministerstva.

 

Je to z mého pohledu zcela zbytečná snaha na základě vykonstruované informace vyvolat neopodstaněnou paniku a naštvání. Žádný zákaz jsem nevydal a situace se má tak, jak píši.

 

S pozdravem JB

 

PS Behem dneška jsem již v tomto smyslu hovořil s několika řediteli nemocnic a nekterými hejtmany