MEZIOBOROVÝ KONGRES SAS, KC HOTELU GALANT, MIKULOV, 24. až 25.5.2024

Vlastní zdraví - základní předpoklad pro stabilitu a fungování praxe.

Tímto vás zveme na jeho další ročník. 

Naše pozvánka/files/files_editor_uploads/pozvanka_mikulov_2024.pdf

Chcete znát program kongresu a další informace k němu? Klikněte zde níže na "Více informací"


Více informací

Nový Bulletin

Bulletin

Sdružení Smluvních Lékařů ZP ČR

Informační zpravodaj pro ambulantní specialisty

2/2001

www.ssl.cz

Distribuci a tisk sponzoruje firma Glaxo Smith Kline

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

ve Sdružení smluvních lékařů probíhá legitimní diskuse o tom, jak dále zkvalitňovat svou práci a zvýšit vliv sdružení, aby obrana zájmů nás, ambulantních specialistů, byla co nejúčinnější. Opakovaně jsme i na těchto stránkách zmiňovali, že nejdůležitější ze všeho je, aby SSL byla silná organizace sdružující všechny ambulantní specialisty bez rozdílu odbornosti.Společných zájmů je mnoho a je potřeba je i společně hájit. Ostatně máme již vyzkoušené, že jedině pokud vystupujeme jednotně, máme naději na úspěch. Bohužel v poslední době se objevují signály, že někteří lidé, kteří v SSL mnoho positivního neudělali, se několik let zabývají jen formální destrukcí SSL a nyní vystoupili s tím, že zakládají sdružení nové- jakousi konfederaci jednotlivých odborností. Ptáme se, proč? Proč, když jednání o nových stanovách SSL je u konce a účastnili se ho zástupci obou názorových proudů. Proč se našla skupinka lidí, kteří se nechtějí či nedokáží domluvit, a tak, aby eliminovali jiný názor, zakládají sdružení nové.

Motivem tohoto jednání je nejspíše uražená ješitnost těch, kteří nebyli na sjezdu SSL zvoleni na takové místo, jaké by si přáli, a dále potom paranoidní představa některých, že jejich odbornost je jaksi lepší a důležitější a tudíž ukřivděná a ostatní musejí uznat, že by zasluhovala více peněz než odbornosti jiné.

Chtěli bychom na těchto stránkách znovu připomenout, že jedině v jednotném postupu je síla, že SSL je organizace, která si již vybudovala své místo při dohodovacích jednáních , a že by bylo neuvěřitelně hloupé se nyní, kdy už jsme zaznamenali i úspěchy, nerozumným způsobem rozštěpit jen proto, aby byly naplněny ambice některých neukázněných lidí. Považme, jak úspěšní jsou ti, kteří jsou jednotní – například praktičtí lékaři.

Rada SSL v této souvislosti apeluje na své členy, aby sami posoudili, co je pro ně důležité. Zda věčné štěkání se o to, kdo je jak důležitý, či solidní práce. Zda je dobré, aby zástupci pojišťoven a ministerstva opět zajásali, že se Ti doktoři nikdy nedohodnou, zase je tu nějaká jiná organizace, takže není třeba se bavit s nikým! Jestliže se na dohodovacím jednání rozpoutá boj o kompetence mezi jednotlivými organizacemi ambulantních specialistů, jistě se pousmějí i praktičtí lékaři a zástupci ostatních poskytovatelů, protože na tom samozřejmě jen vydělají! Také si uvědomme, že je hloupé neustále tříštit příspěvky, které platíme na různé strany, za různé organizace. Musíme si uvědomit, že abychom byli konečně solidně zastupováni, tak k tomu potřebujeme kvalitní právní a ekonomické oddělení, které musíme dobudovat, a k tomu jsou třeba peníze.

 

Novoroční dohoda, koalice ambulantních lékařů

Ti z Vás, kteří sledují denní tisk, jistě zaznamenali právě běžící diskusi nad několika novými návrhy zákonů, na kterých pracuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Jde hlavně o Zákon o zdravotnickém zařízení a Zákon o státní správě a samosprávě ve zdravotnictví. Lze jistě bez nadsázky říci, že tyto zákony jsou velmi silně zaměřeny proti soukromým i smluvním lékařům. Toto byl důvod, proč se sešli představitelé Sdružení smluvních lékařů, Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Sdružení soukromých gynekologů a Stomatologické komory a uzavřeli na počátku roku 2001 tzv. „Novoroční dohodu“. Od této chvíle tyto organizace v obhajobě společných zájmů vystupují pod hlavičkou „Koalice ambulantních lékařů“. Mezi tyto společné zájmy patří jednoznačně také úprava výše zmíněných návrhů zákonů do takové podoby, aby byly zachovány naše soukromé praxe. Síla společného postupu se již odrazila v úpravách těchto návrhů v posledních dnech. Není vyhráno, ale vývoj díky jednotnému postupu ambulantních lékařů začíná mít žádoucí směr. Od znárodnění opět k uznání, že i lékař je vlastně podnikatel s právem na zisk, že provozovatelem zdravotnického zařízení může být i fyzická osoba, nejen krajský úřad, že výběrová komise pro určení, kdo bude a kdo nebude mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou nemá být pouze poradním orgánem krajského zdravotního rady, že pouhá nijak v zákoně nedefinovaná „změna podmínek“ nemůže být důvodem toho, že některý z nás přijde na základě svévolného rozhodnutí krajského zdravotního rady o smlouvu se zdravotní pojišťovnou atd., atd. Situace i stav návrhů zákonů se mění každým dnem. Je to nyní to hlavní, co naše „Pětikoalice“ řeší, není to však jediné. Společných zájmů je celá řada a jednotný postup v nich je žádoucí.

 

Bonifikace praktických lékařů

Dovolujeme si Vás na tomto místě upozornit, že od počátku roku 2001 zavedla VZP nový systém bonifikace praktických lékařů, který se týká hlavně oblasti jimi indukované péče (laboratoř, RTG, ale i vyžádaná vyšetření u ambulantních specialistů). Celý systém si lze představit tak, že každý praktický lékař má u VZP jakýsi účet a z něj se odečítají v definovaném období peníze za indukované výkony. Nepříjemným překvapením v této věci je to, že v tomto systému nejsou započítávány výkony nemocnic. Jinými slovy řečeno, pošle-li praktický lékař pacienta do nemocnice, není mu to odečítáno z jeho „účtu“, zatímco vyžádané vyšetření u ambulantního specialisty ano. Ujišťujeme Vás, že na úrovni vedení VZP i MZČR intenzivně v této věci jednáme. Nechceme zpochybňovat právo praktických lékařů na odměnu za to, že ušetří finanční prostředky v systému zdravotního pojištění, je ale jednoznačné, že přesunem pacienta z ambulancí do nemocnic bude efekt spíše opačný. Obáváme se také, že dlouhodobá existence tohoto systému může v některých oblastech vést až likvidaci některých našich praxí, ačkoli to jistě není v zájmu ani praktických lékařů, neboť tím by se i oni dostali do područí monopolní nemocnice ve své oblasti se všemi negativními důsledky. Krátkodobý prospěch by pak by vystřídán dlouhodobým negativním dopadem. Pokud někdo z Vás má již se systémem „bonifikace“ vlastní zkušenost, prosíme, informujte nás prostřednictvím našeho Informačního centra.

Návštěvní služba u ambulantních specialistů ano, či ne.

Stále širší uplatňování tzv. jednodenní chirurgie do běžného života vedlo v posledních týdnech ke vzniku požadavku ze strany praktických lékařů, aby ambulantní specialisté měli také možnost provádět návštěvní službu u imobilních pacientů. V této době probíhají zatím jen přípravné fáze, na konci dubna by se však touto otázkou již měla zabývat skupina, která připravuje podklady k Dohodovacímu řízení k Seznamu výkonů. Naše stanovisko je takové, že pokud jde o pacienta, který prodělal výkon v rámci jednodenní chirurgie, mělo by za jeho stav nést alespoň po přechodnou dobu po dimisi odpovědnost zařízení, které tento výkon provádělo. Příslušný praktický lékař by měl mít možnost specialistu z tohoto zařízení k pacientovi přivolat, kdyby to vyžadoval pacientův zdravotní stav. Pokud by praktický lékař u jiného imobilního pacienta potřeboval návštěvu ambulantního specialisty, mělo by záležet čistě a jen na dohodě mezi těmito dvěma lékaři. Ambulantní specialista by ale měl získat právo mít tuto cestu zaplacenou.

Rámcová smlouva

Jak jsme vás již opakovaně informovali, stále probíhá diskuse o rámcové smlouvě, čili o tom, jak by měl vypadat text naší budoucí smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ostatně vyhláška Ministerstva zdravotnictví 457 z r. 2000 ukládá zástupcům pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče se domluvit na znění smlouvy, a to do 30.června 2001 .

Kontroverzními body stále zůstává:

-doba splatnosti

-způsob penalizace pojišťoven

-sankce vyplývající ze smlouvy

-doba účinnosti smlouvy

Z naší strany je jasné, že musíme trvat na době splatnosti obvyklé- tedy 14 dnů a každý den nad tuto hranici musí být penalizován. Není-li dodrženo, že všichni zúčastnění mají dobu splatnosti stejnou, tak systém spěje k druhotné platební neschopnosti. Dále bezpodmínečně trváme na uzavírání smlouvy na dobu neurčitou , kterou lze vypovědět jen z předem definovaných důvodů.

 

Dohoda o ceně za specializovanou ambulantní péči 2.pololetí 2001

Ve třetím březnovém týdnu jsme se zástupci pojišťoven uzavřeli dohodu o způsobu úhrad na 2.pololetí 2001. Jednání nebylo jednoduché. Snažili jsme se prosadit, aby v textu bylo jasně uvedeno, že hodnota bodu se stanoví na minimálně 1,00Kč za bod, neboť, jak jsme vás již dříve informovali, ministerstvo financí uvolnilo horní hranici 1 Kč za bod. Slůvko minimálně se nám však prosadit nepodařilo. Pojišťovny se zasekly, že pokud budeme na tomto slůvku trvat, jednání skončí nedohodou. V případě nedohody by měl sice trvat stávající stav, ale nebylo jasné, které období by bylo srovnávacím pro maximální úhrady. Proto jsme raději sáhli po dohodě.

-         1Kč za bod

-         12 hod na kalendářní den

-         maximální úhrada- součin ošetřených pojištěnců v 2.Q 2001 a průměrné úhrady na jednoho pojištěnce v konkrétním zdrav. zařízení v 2.Q 2000

 

Maximální úhrada se určí po ukončení hodnoceného čtvrtletí, hodnotu průměrné úhrady na jednoho ošetřeného pojištěnce za období 3.a 4.Q 2000 oznámí pojišťovny do 31.7.

Regulace se oproti minulému období nemění a je dvojího typu:

1.regulace nastane tehdy, pokud zdravotnické zařízení překročí celostátní průměr na jedno rodné číslo v celkové úhradě za výkony, léky a indukovanou péči o 10% a zároveň převýší o 20% jednu sledovanou část (třeba léky). Pak je srážka 25% z příslušného překročení

2.pokud zdravotnické zařízení překročí úhradu na jednoho pojištěnce za léky o více než 10% oproti referenčnímu období v loňském roce, může pojišťovna uplatnit srážku až 50% z navýšení nad 10%.

Regulace podle bodu 2, jen pokud celkové náklady na léky nepřevýší náklady pojišťovny dané jejím zdravotně pojistným plánem .

 

Zákon 258/2000, Vyhláška 440/2000

Upozorňujeme naše členy, že vešla v platnost nová vyhláška MZ, která upravuje podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních nemocí a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení. Pro ambulantní specialisty z  toho vyplývá povinnost do 30.6.2001 t.r. zpracovat nové provozní řády svých zařízení a dát je schválit příslušným orgánem hygienické služby.Vzorový provozní řád umístíme na www. stránky v polovině dubna.

Regionální struktura SSL

Prosíme naše mimopražské členy z jednotlivých regionů, aby začali formovat krajské struktury SSL a aby se ozvali do našeho centra. Je zcela jasné, že v novém krajském uspořádání nebude možné řešit všechny problémy z centra, ale že je nutno, aby si svoje regionální problémy řešili ambulantní specialisté sami na úrovni krajů.

______________________________________________________________________________

Vážení kolegové,

žádáme Vás o laskavé vyplnění přiložených formulářů, které zjišťují hospodářské výsledky vašich ordinací. Pracujeme intenzivně na tom, abychom byli v jednáních schopni přesně specifikovat, jaké mají naše ambulance náklady, a z toho dále odvíjet naše požadavky. Bez podkladů se nehneme dál. Již jednou jsme vás k zaslání údajů vyzvali a děkujeme všem, kteří údaje poslali. Zavedli jsme termín „referenční ordinace“a je potřeba, abyste uvedli o jaký typ ordinace se ve vašem případě jedná. Zda je to:

1)ordinace provádějící minimální spektrum činností

2)ordinace vybavená k plnému spektru odborné činnosti, které nabízí daný obor

3)nejčetnější typ ordinace daného oboru

Potřebujeme zároveň lidi, kteří jsou schopni na požádání obhájit přiloženou kalkulaci nákladů daného typu ordinace.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sjezd SSL

Sjezd SSL jsme původně plánovali na květen. Vzhledem k technickým problémům jsme však nuceni přesunout ho až na konec září. Chceme tentokrát zvýšit atraktivitu sjezdu SSL, umožnit ubytování v Praze pro členy SSL i jejich rodiny.Včas vás budeme informovat.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informujte své kolegy, ambulantní specialisty, o činnosti SSL

Rada SSL pracuje v tomto složení:předseda MUDr.Pavel Tautermann,členi:MUDr. Lubomír Berka,MUDr. Marta Holanová,MUDr.Ivan Juliš Csc.MUDr. Lukáš Horčička,MUDr. Zorjan Jojko,MUDr.Vladimír Potoček,MUDr. Jiří Nedělka,Doc.MUDr.Miroslav Hanuš Csc.MUDr.Robert Chlebovský, MUDr. Jitka Vydrová,MUDr. Ludmila Jelínková,MUDr. Jaroslav Vaněk,MUDr.Jaromír Semrád,revizní komise: MUDr.Ivan Kopecký,MUDr. Ivana Rušavá, MUDr.Jiří Zahrádka

Kontaktní adresa SSL-přihlášky, informace, kontakty-SSL ZP ČR,Praha 9,

U Elektry 82, telefon 02/84815504, fax 02/66311382,

e-mail sslzpcr@mbox.vol.cz nebo kontakt@ssl.cz

Členský příspěvek na rok je 1000Kč. Číslo účtu: 280454399 / 0800 Variabilní symbol : rodné číslo konstantní symbol : 0308

Nezapomeňte členský příspěvek zaplatit, bez peněz by bylo, bohužel, naše sdružení

bezzubé.

Podrobné zprávy o činnosti SSL najdete na našich internetových stránkách.

www.ssl.cz